Archeolodzy schodzą z wykopu… do piaskownicy z dzieciakami

0

W Nowej Żelaznej w gminie Magnuszew trwają prace archeologiczne na cmentarzysku ciałopalnym kultury przeworskiej (Okres Wpływów Rzymskich). W niedzielę 23 lipca archeolodzy, studenci archeologii, a także prof. Joanna Kalaga z Instytutu Archeologii UW nie stawili się na wykopie archeologicznym… Wszyscy stali się za to przez chwilę małymi archeologami, którzy podczas Pikniku Archeologicznego „II Niedziela z Archeologią” w Mniszewie zintegrowali się z dziećmi i ich rodzicami, którzy z równym maluchom przejęciem „zaliczali” archeo-atrakcje.

„Archeologia jest także dla dzieci” – pod takim hasłem archeolodzy i studenci archeologii z IA UW podjęli najmłodszych adeptów sztuki starożytniczej . Najmłodsi uczestnicy Pikniku szukali skarbów w piaskownicy archeologicznej, następnie myli odnaleziona ceramikę; rysowali ją na specjalnych metryczkach zabytku, opisywali i… zabierali ze sobą.

20272089_1533148326731670_766802808_n

Robienie lalek, czyli warsztaty z pogranicza etnografii…

Archeolodzy pokazali też dzieciom podstawy tkackie  na małych „warsztatach tkackich”, a także sposób, na samodzielne wytwarzanie zabawek dziecięcych (lalek) ze zwykłej włóczki i kolorowych tkanin.

20270235_1466127170121623_983128695_n

Ceramika, czyli nie święci garnki lepią… jak widać :)

Nie mogło zabraknąć warsztatów ceramicznych i prezentacji wyników badań – już tych „na serio” – z Nowej Żelaznej, gdzie oprócz typowych znalezisk dla kultury przeworskiej, odnaleziono ślady pozostałości po tradycji celtyckiej (grób rowkowy) oraz szereg ciekawych zabytków (w tym importowanych bezpośrednio z Cesarstwa Rzymskiego).

aaaaaan

Studentki „archeo” w roli „pań od ceramiki”

„II Niedziela z Archeologią” odbyła się dzięki wsparciu ze strony wójta gminy Magnuszew.

aaaav

Panowie studenci „archeo” tez nie próżnowali :)

Robert Wyrostkiewicz

Fot. Aleksandra Jarosz-Panek i Robert Wyrostkiewicz

Galeria niżej: Fot. Karolina Rataj

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz