Archeologiczny skarb Gdańska: najstarszy krzyżyk misyjny w Polsce!

1

Archeolog.pl przedstawia unikatowy zabytek, który potwierdzać ma zdaniem naukowców obecność św. Wojciecha i chrystianizacji wczesnośredniowiecznego gdańskiego grodu. Obecnie zabytek datowany jest na przełom X i XI wieku. Istnieje przypuszczenie, że mógł być pamiątką chrztu któregoś z Gdańszczan ochrzczonych w 997 r. przez św. Wojciecha lub niedługo później przez któregoś z pierwszych misjonarzy.


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

1 komentarz

  1. A nie jest to czasem zabawka dziecięca – miecz o czym świadczy min ostre zakonczenie. Równie dobrze może to być narzędzie rybackie , . Czy takie możliwości zostały wykluczone?

Zostaw komentarz