Co dalej z Redutą Ordona? Apel do Prezydenta

0

1 grudnia br. odbyło się spotkanie z ministrem prezydenckim Wojciechem Kolarskim poświęcone ochronie Reduty Ordona. Przedstawiciele środowiska archeologicznego (dr Bartosz Józwiak, Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie parlamentarzysta, Sylwia Domaradzka, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Robert Wyrostkiewicz, Archeolog.pl) przedstawili ministrowi Kolarskiemu zarówno historię odkryć naukowych jak i urzędniczych zaniedbań związanych z Redutą Ordona, zwłaszcza na przestrzeni lat 2000-2016. Analizę prawną możliwości Prezydenta przedstawiła z kolei Barbara Raczyńska z Kancelarii Prezydenta RP.

Spotkanie poświęcono nie tylko aspektom uprawnień prezydenckich, którymi można by objąć dalsze działania na rzecz Reduty Ordona, ale także wizji przyszłego zagospodarowania terenów „zlokalizowanej archeologicznie legendy” z wiersza Adama Mickiewicza, czyli Dzieła nr 54.

Kolejny etap rozmów został uzależniony od informacji, na którą należy oczekiwać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bowiem od ponad dwóch miesięcy resort rozpatruje odwołania stron od decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Pani Barbary Jezierskiej, która w tym roku wpisała Redutę Ordona do rejestru zabytków (poprzedni wpis z 2015 r. został w 2016 roku uchylony z powodu błędów formalnych).

– Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją nr 1256/2016 z 12.09.2016 r. wpisał do rejestru zabytków Miejsce Walki Stoczonej 6 września 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego (29 listopada 1830 – październik 1831) wraz z reliktami umocnienia obronnego Dzieła Fortyfikacyjnego nr 54 – poinformowało Archeolog.pl 21 listopada Centrum Informacyjne MKiDN. – Od decyzji tej odwołali się właściciele nieruchomości położonych w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków. W swoich odwołaniach podważają zasadność uznania, że ich nieruchomości stanowią część ww. zabytku. Obecnie sprawa wpisania obszaru tzw. Reduty Ordona do rejestru zabytków jest w toku rozpatrywania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – stwierdzili w rozmowie z nami urzędnicy ministerstwa. – Na tym etapie sprawy przedwczesne są rozważania co do ewentualnych planów zagospodarowania tego terenu – puentował serwis prasowy MKiDN .

Podczas rozmowy z ministrem Kolarskim, które było odpowiedzią na pismo m.in. posłów dr Bartosza Józwiaka (jedynego archeologa w polskim Sejmie) i Sylwestra Chruszcza, architekta, goście Kancelarii Prezydenta zauważyli, że sam wpis do rejestru, nawet jeśli nie zostanie uchylony na skutek błędów formalnych, nie zmieni samoczynnie dramatycznej sytuacji Reduty Ordona, która nadal potrzebuje wsparcia, a obecnie jest jednocześnie masową mogiłą powstańczą i nielegalnym wysypiskiem śmieci oraz szaletem dla lokalnego elementu czy klienteli pobliskich restauratorów azjatyckich. Stąd – zdaniem archeologów – każde wsparcie i zainteresowanie dalszymi losami Reduty Ordona, obecnie figurującej jako zabytek rejestrowy, wymaga wsparcia ze strony władz, w czym przychylność Prezydenta Andrzeja Dudy, którego podczas spotkania reprezentował minister Wojciech Kolarski byłaby pomocna i wspierająca.

Obecnie wszystkie strony (także deweloperzy, do których należy duża część terenów mickiewiczowskiego szańca) oczekują na uwzględnienie lub odrzucenie odwołań do decyzji o wpisie Reduty Ordona do rejestru zabytków. Jaki będzie efekt rozptarywania odwołań przez Ministrstwo Kultury? Archeolog.pl będzie naszych Czytelników informował o sprawie na bieżąco.

RW/Archeolog.pl

Na zdjęciu od lewej: minister Wojciech Kolarski, poseł Bartosz Józwiak, Sylwia Domaradzka IA UW, Robert Wyrostkiewicz, Archeolog.pl

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz