Człowiek z Tasmanii

0

O ile pierwszy człowiek na terenie Australii zadomowił się 40 tys. lat temu, to Tasmania jest w porównaniu z tym zupełnym „nowożytem”… Tam homo sapiens (chociaż każdy „homo” w możności jest „sapiens”…) przybył „dopiero” 22 tysiące lata temu… 

W odróżnieniu od Australii nie występują tu elementy kultury mikrolitycznej (small-tool tradition). Znajdowane na tasmańskiej ziemi wyroby kamienne wytwarzane były za pomocą techniki otoczakowej i odłupkowej (np. jaskinia Cave Bay na wyspach Huntera).

Prawdopodobnie Tasmania, po oddzieleniu się na początku holocenu od kontynentu Sahul, nie była już odwiedzana przez nowych osadników, aż do pojawienia się na niej Europejczyków (Sahul – Nową Gwinea, Australia i Tasmania).

Wyspa ta to oczywiście także… Diabeł Tasmański (Sarcophilus harrisii), czyli gatunek mięsożernego ssaka, obecnie występujący na wolności jedynie na należącej do Australii wyspie Tasmanii.

„Większość danych świadczy o trzech populacjach reliktowych około 3000 lat temu. Zęby znalezione w Auguście w Australii Zachodniej datuje się na 430 lat temu, ale archeolog Oliver Brown ma inne zdanie, widząc wymarcie diabłów na kontynencie około 3000 lat temu” (za Wikipedia).

Spór o datowanie trwa… A skąd tak rozbieżne dane? No właśnie, więc nie dziwmy się ewolucjonistom i kreacjonistom, którzy mają dwie wykluczające się teorie młodej i starej ziemi (chociaż bazują na tym samym materiale badawczym).

Tak więc z tym naszym „krajowym” datowaniem różnych narzędzi neolitycznych to też nie jest tak, że są to dogmaty… Przynajmniej co do samego datowania (chociaż funkcje, zwłaszcza te „kultowe”, również trzeba brać z lekkim przymrużeniem oka…).

Robert Wyrostkiewicz

Na zdjęciu wejście do jaskini Cave Bay Fot. http://think-tasmania.com

Źródła:

Multimedialna Encyklopedi Powszechna PWN, edycja 2003

Brown, Oliver. Tasmanian devil (Sarcophilus harrisii) extinction on the Australian mainland in the mid-Holocene: multicausality and ENSO intensification. „Alcheringa: an Australasian Journal of Paleontology”. 31, s. 49–57, 2006

 

 

Share.

O autorze

Zostaw komentarz