Europejska Rada na Rzecz Detektoryzmu

0

Wszystkie organizacje zrzeszone w Europejskiej Radzie na Rzecz Detektoryzmu ECMD łączy chęć promowania odpowiedzialnego detektoryzmu, ochrony poszukiwaczy przed niesłusznymi represjami i poszukiwanie realnego kompromisu w krajach, w których odpowiedzialni detektoryści spotykają się z niezrozumieniem czy niechęcią środowisk archeologicznych – powiedział Igor Murawski, przewodniczący ECMD w rozmowie z Robertem Witem Wyrostkiewiczem.

- Jak doszło do powstania Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu ECMD?

Europejska Rada na Rzecz Detektoryzmu ECMD powstała 17 kwietnia podczas międzynarodowej konferencji środowisk poszukiwawczych w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Głównym inicjatorem powstania rady była organizacja zrzeszająca brytyjskich detektorystów – National Council for Metal Detecting NCMD, która planowała zwołanie spotkania założycielskiego na wniosek poszukiwaczy z Bułgarii, Hiszpanii i Polski już w 2015. Planowane spotkanie na 2015 zostało przełożone na 2016 ze względu na śmierć Trevora Austina, prezesa NCMD. Polskę na Zjeździe Założycielskim reprezentował Piotr Maszkowski, redaktor naczelny miesięcznika “Odkrywca” oraz Bartłomiej Gaj i ja ze stowarzyszenia polskich poszukiwaczy w UK “PHEC Thesaurus”.

141erer

- Jak postrzegają poszukiwacze swoją sytuację w krajach europejskich obecnych na Zjeździe Założycielskim?

Sytuacja w krajach członkowskich jest bardzo zróżnicowana. Na przykład Hiszpania, ma inne przepisy w Katalonii, inne w Kastylii itd. Detektoryści w Bułgarii, mimo bardzo prężnego środowiska poszukiwawczego i bardzo dobrej organizacji, balansują obecnie na krawędzi prawa. Inna sytuacja jest też w Irlandii, na Jersey, we Włoszech lub we Francji, gdzie w tej chwili dochodzi do ważnych zmian w prawodawstwie. Oczywiście, najmniej problematyczna sytuacja jest w Wielkiej Brytanii, gdzie poszukiwacze wypracowali dobry kompromis z archeologami i muzealnikami już połowie lat 90. To właśnie te dobre przykłady, jak brytyjski czy duński, są inspiracją dla pozostałych członków ECMD. Wszystkie organizacje zrzeszone w ECMD łączy chęć promowania odpowiedzialnego detektoryzmu, ochrony poszukiwaczy przed niesłusznymi represjami i poszukiwanie realnego kompromisu w krajach, w których odpowiedzialni detektoryści spotykają się z niezrozumieniem czy niechęcią środowisk archeologicznych.

wordpress

- W Polsce także powstaje Polska Federacja Poszukiwaczy. Czy w strukturze ECMD jest przewidziane miejsce dla Polaków, chociażby dla wspomnianej Federacji?

W chwili obecnej Polska jest reprezentowana w ECMD przez stowarzyszenie polskich poszukiwaczy w Wielkiej Brytanii “PHEC Thesaurus” oraz redakcję miesięcznika “Odkrywca”. To oczywiście rozwiązanie tymczasowe i z niecierpliwością czekamy na powstanie ogólnopolskiej federacji, która po akceptacji przez pozostałe kraje członkowskie, mogłaby dołączyć do grona ECMD, korzystać z naszego wsparcia i brać czynny udział w pracach organizacji.

Kokeshowa na Reducie

Detektorystka podczas prac archeologicznych na Reducie Ordona w 2011 roku – Fot. Sławomir Majewski

- Czy macie też jakąś wspólną ofertę dla świata archeologów, zwłaszcza młodych, coraz mniej sceptycznych, ale jednak wciąż ostrożnych jeśli chodzi o poszukiwaczy?

ECMD ma bardzo wiele do zaoferowania archeologom, którzy doceniają współpracę z odpowiedzialnymi poszukiwaczami. W oparciu o dobrze działające przykłady w kilku krajach europejskich, chcemy pomóc w instalacji internetowych baz danych ruchomych znalezisk archeologicznych, wspierać działania edukacyjne i pomagać w sposób praktyczny w ważnych projektach badawczych. Oczywiście chcemy też wspólnie poszukiwać takich rozwiązań prawnych, które będą najbardziej odpowiednie dla danego kraju.

New Image

Igor Murawski – Przewodniczący ECMD

- Jakie macie plany na ten rok?

ECMD rozwija się bardzo dynamicznie, ale pierwszy rok chcemy poświęcić na spokojne budowanie naszych struktur i ogólny rozwój organizacji. W planie jest testowanie i uruchomienie internetowej bazy danych, o której już wspomniałem. Mamy zaplanowane kilka publicznych spotkań, na których przedstawimy nasze cele oraz problemy z jakimi spotykają się poszukiwacze w różnych krajach europejskich. Jedno z takich spotkań odbędzie się w Polsce podczas tegorocznego, kolejnego już “Festiwalu Tajemnic” na zamku w Książu.

***

Igor Murawski, ur. w 1968 publicysta, tłumacz, poszukiwacz skarbów. Na początku lat 90 na Dolnym Śląsku, wspólnie między innymi z Wojtkiem Stojakiem, tworzył małą grupę poszukiwawczą zajmującą się rozwiązywaniem tajemnic ostatniej wojny. W 2005 na Opolszczyźnie znalazł skarb, który zapoczątkował serię badań archeologicznych celtyckiej osady. Twórca i prezes największej organizacji zrzeszającej polskich poszukiwaczy poza granicami kraju – „Klub PHEC Thesaurus”. Założyciel i redaktor naczelny portalu www.poszukiwacze.org Jeden z prelegentów konferencji w 2015 r. konferencji „Poszukiwacz-Archeolog, możliwości współpracy”, która odbyła się w Zielonej Górze pod patronatem honorowym prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtwórca miesięcznika „Poszukiwacze”. W kwietniu 2016 był współzałożycielem i został wybrany na pierwszego przewodniczącego Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu – ECMD. Od lat współpracuje z środowiskiem archeologów brytyjskich przyczyniając się do wielu odkryć archeologicznych i poszukiwawczych.

Stowarzyszenia poszukiwaczy zainteresowane z kolei budową czy wstąpieniem do Polskiej Federacji Poszukiwaczy proszone są o kontakt pod mail: amdg2007@gmail.com

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz