Hetyckie miejsce kultu w sercu Anatolii

0

Cywilizacja hetycka rozwijała się prężnie od ok.1800 roku p.n.e. na terenie obecnej Azji Mniejszej. Obszar ten jawi się nam jako swoistego rodzaju pomost łączący Europę i Azję już od tysiącleci. Teren ten pełnił taką funkcję już w czasach starożytnych, a nawet i prehistorycznych, gdyż było to najwygodniejsze połączenie pomiędzy wielkimi cywilizacjami Bliskiego Wschodu, a Europą. Na ten obszar ok. 1800 roku p.n.e. dotarły plemiona Hetytów, ludu  indoeuropejskiego, który przybył z rejonów położonych na północny wschód od Kaukazu.


Dalsza część artykułu dostępna tylko
po zapisaniu się do Klubu Archeolog.pl


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:

Wybierz Najlepszy Pakiet dla Ciebie

Czytaj najnowsze informacje, artykuły i wywiady przygotowane
specjalnie dla CiebieJeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Katarzyna Jeleń-Motarska

Katarzyna Jeleń-Motarska, magister archeologii, obecnie doktorantka w Zakładzie Egiptu i Bliskiego Wschodu Instytutu Archeologii UJ.
Interesują mnie zagadnienia dotyczące archeologii epoki brązu i żelaza na terenie Azji Mniejszej, a także Bliskiego Wschodu. Brałam udział w badaniach wykopaliskowych prowadzonych na terenie Egiptu, Słowacji oraz w licznych projektach na terenie Polski. Ponadto prowadzę obecnie własną firmę archeologiczną, zajmuję się nadzorami i badaniami archeologicznymi, głównie na terenie Małopolski.

Zostaw komentarz