Inkrustowany srebrem topór z symbolami Rurykowiczów

0

Podczas badań archeologicznych tumulusu na stanowisku nr 9 w Shekshovo (Rosja) w centralnej jego części znaleziono żelazny topór bojowy inkrustowany srebrem. Topór był mocno skorodowany, jednak po szczegółowych analizach laboratoryjnych okazało się, że pośród zdobień w postaci motywów geometrycznymi, występują dwa znaki książęce – dwuząb i trójząb – symbole charakterystyczne dla dynastii Rurykowiczów, czyli pochodzących ze Skandynawii twórców Rusi Kijowskiej.

Topór waży około 240 gramów i należy do typowej odmiany, która pojawiła się w użyciu w X w. i rozprzestrzeniła w XI i XII w. Zabytki tego typu inkrustowane srebrem reprezentowane są przez małą grupę znalezisk występującą w X-XII w. na terytorium Rosji Północnej, Bułgarii, Skandynawii, w państwach basenu Morza Bałtyckiego i Polski.

Interpretowane są przez archeologów jako broń ceremonialna oraz symbol władzy. Trójząb jest symbolem znanym z licznych przedstawień wizerunków księcia Włodzimierza i Jarosława i jest czymś w rodzaju znaku rodowego Rurykowiczów, używanym od X do początku XI w. Podobnie dwuząb, który jest obecnie godłem Ukrainy.

Rurik 2

Badania odbyły się w 2011 r. W 2015 r. ukazała się pogłębiona część analiz badawczych dotyczących wspomnianych badań.

Tłum. z j. angielskiego i opracowanie dla Archeolog.pl – Edyta Przytarska, archeolog

Źródło: slavorum.org

Share.

O autorze

Zostaw komentarz