Kanary: pierwsze podwodne muzeum w Europie

0

To niezwykłe muzeum mieści się w turkusowych, dziewiczych wodach w pobliżu południowych  wybrzeży Lanzarote w Bahía de Las Coloradas – miejscu, które zostało wybrane głównie ze względu na geofizyczne cechy dna morskiego. Muzeum Atlántico znajduje się na głębokości 12 m. i zajmuje powierzchnię 2500 mkw.

W ramach projektu tworzone są ogromne sztuczne rafy oraz rzeźby, które powstają z cementu o neutralnym pH. Te z czasem pomogą w rozkwicie morskiej biomasy i ułatwią odtworzenie gatunków morskich na wyspie. Intencją jest najwyraźniej ochrona oceanów, ponieważ 2 proc. z zysków osiągniętych przez Muzeum Atlántico ma być przeznaczone na ochronę, rozpowszechnianie i projekty badawcze dotyczące życia w wodach Lanzarote i Wysp Kanaryjskich.

Niesamowite rzeźby Jasona Taylora deCaires

Niesamowite rzeźby Jasona Taylora deCaires

Muzeum ma na celu promowanie turystyki kulturalnej i promowanie istniejącego bogactwa kulturowego i artystycznego na wyspie.

Projekt stworzono z myślą o miłośnikach nurkowania . Można je obejrzeć nurkując z akwalungiem lub  podróżując łodziami ze szklanym dnem. Na tej głębokości istnieje pełna widoczność kolorów więc wrażenia są fantastyczne.

„Muzeum Atlántico” to projekt prowadzony przez autora rzeźb-eksponatów Jasona Taylora deCaires przy finansowaniu El Cabildo de Lanzarote.

Opracowała dla Archeolog.pl: Barbara G BA

Źródła:

1. http://www.cactlanzarote.com/en/cact/museo-atlantico/

2. http://www.cactlanzarote.com/en/cact/museo-atlantico/#1455148588966-16734f0e-6c9a481d-80c27eba-3cf9

 

Share.

O autorze

Zostaw komentarz