Ktoś podrzucił do muzeum naczynia sprzed 2700 lat! W reklamówce

0

Takie rzeczy tylko w Wałbrzychu. Do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia ktoś podrzucił reklamówkę z glinianymi naczyniami w świetnym stanie. Okazało się, że mają 2700 lat i zostały wykonane przez jedno z plemion kultury łużyckiej.

Podrzucone w reklamówce skarby to waza, misa, czerpaki (ówczesne garnuszki) i miniaturowe naczynia. Jak podaje Stara Kopalnia: „zostały wykonane około 2700 lat temu przez garncarki jednego z plemion kultury łużyckiej, która obejmowała tereny dorzecza Wisły, Odry, północne Morawy, północne Czechy, Saksonię, Łużyce i Brandenburgię. Ludność tej kultury zamieszkiwała osady otwarte, w końcowym etapie także grody – osiedla obronne, jak Biskupin. Podstawą gospodarki było rolnictwo z dużym udziałem hodowli zwierząt. Na wysokim poziomie stało garncarstwo, tkactwo, plecionkarstwo, obróbka drewna, kamienia, rogu i kości, znajomość odlewnictwa brązu.

Nie wiadomo kto przyniósł je do Starej Kopalni.

Warto za to przypomnieć tu sytuację z 2011 roku, kiedy Artur Troncik, znany polski poszukiwacz, przyniósł w 2011 r. do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zabytki, które odkupił m.in. na targu staroci lub od osób zajmujących się rozminowywaniem terenów popoligonowych, zakonserwował, opisał (topory, buławy, fragmenty uzbrojenia, klamry), dołączył mapki co i gdzie zostało znalezione. Wszystko oddał za darmo. Dyrektor muzeum Dominik Abłamowicz kolekcję przyjął, ale chwilę po wyjściu Troncika z pokoju wysłał donos na policję. Przeciwko Troncikowi prowadzono postępowanie w sprawie nielegalnego wydobycia przedmiotów ze stanowisk archeologicznych… Bezpodstawnie, więc już na etapie sprawdzającym sprawę umorzono z braku podstaw, jednak przez jakiś czas Artur Troncik był w mediach Arturem T.

Wojewódzki konserwator zabytków stanął wówczas murem za muzealnikiem donoszącym na policję.

Rok później Artur Troncik odebrał wraz z dwoma archeologami nagrodę w plebiscycie Travelery za odkrycie roku (plebiscyt organizowany przez National Geographic).

Więcej o naczyniach w Starej Kopalni na: http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/55976/Walbrzych-Ktos-podrzucil-do-muzeum-naczynia-sprzed-2700-lat-W-reklamowce

 

 

Share.

O autorze

Zostaw komentarz