Magiczne grzybki Azteków?

3

Magiczne grzybki Azteków?

Znajdowane na terenie całej niemalże Mezoameryki figurki o kształcie przypominającym grzyby uważane były raz za fallusy, innym razem za przestawienia grzybków halucynogennych. Jakie tak naprawdę było ich przeznaczenie?


Dalsza część artykułu dostępna tylko
po zapisaniu się do Klubu Archeolog.pl


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:

Wybierz Najlepszy Pakiet dla Ciebie

Czytaj najnowsze informacje, artykuły i wywiady przygotowane
specjalnie dla CiebieJeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

3 komentarze

 1. Ciekawy artykuł. Okazuje się że grzyby o których mowa w artykule występują w wielu innych regionach świata w tym także w Europie. W okresie jesiennym można spotkać je także w Polsce. Na ciekawy opis takiego spotkania trafiłem ostatnio tutaj: http://dobraidea.pl/2011/01/bajka-o-lysych-wiedzmach/ Myślę że jako archeolog który próbuje zrozumieć znaczenie kamiennych grzybów, chętnie sam wyruszyłbym w podróż na którą zapraszają te niezwykle interesujące „stworzenia”. Myślę że byłoby to doskonałym pretekstem do spotkania z samym sobą oraz z tajemnicą wszechrzeczy.

 2. Kamil Jagodziński on

  Rzeczywiście, interesujący artykuł. Wskazać jednak trzeba na niedokładne tłumaczenie azteckiej nazwy , podanej w tekście – teonanacatl. Słowo to należy tłumaczyć jako ” grzyb boga ” , zaś ‚ ciało boga ” brzmiałoby po aztecku – teonacatl.
  Pozdrawiam-Kamil Jagodziński

 3. Maruko Rakobusuki on

  Opcja pierwotnych narzędzi do sprawiania sobie przyjemności jest rzeczywiście kusząca, ale może moździerz?

  Ciekawy artykuł!

Zostaw komentarz