Na co może natknąć się archeolog?

0

Serwis Viralnova.com przytoczył 10 sytuacji/znalezisk, które mogą szokować podczas wykonywania prac archeologicznych… Niemowlak przeżuwany przez kanibala czy masowy pochówek bezgłowych wikingów to tylko niektóre z dość nietypowych odkryć.

 1. Gigantyczny szpon prehistorycznego ptaka znaleziony w trakcie badań jaskini w górach w Nowej Zelandii. Ptak nazywa się Upland Moa.
2. W 2010 roku archeolodzy natrafili w Hiszpanii na dowody kanibalistycznego ataku na neandertalską rodzinę. Znaleziono kości trzech kobiet, trzech mężczyzn, dwóch nastolatków, dwójki dzieci i niemowlęcia ze śladami ugryzień i przeżuwania widocznymi na przebadanych fragmentach kostnych.
3. Grupa bezgłowych Wikingów znaleziona w trakcie budowy drogi w Dorset County, Anglia.
Wikingowie

Wikingowie po dekapitacji…

4. Zwłoki 3-letniego dziecka znalezione na Alasce. Szczątki mają prawie 11,500 lat!
5. Głowy na palach znalezione w wyschniętym błocie w Motala w Szwecji. Wewnątrz jednej z czaszek znajdywały się fragmenty innej…
6. Grauballe Man to zmumifikowane znalezisko bagienne odkryte przez archeologów z UK. Bardzo dobrze zachowały się włosy i paznokcie. Blizna okalająca jego szyje świadczy o tym, że człowiek ten mógł być ofiarą złożoną bogom.
Pani

Grauballe Man

7. Liczne znaleziska na dowód wiary w wampiryzm, m.in. pochówek z Wenecji (Włochy), gdzie zmarły pochowany został z cegłą włożona w usta, co miało uniemożliwić mu wysysanie krwi…
wampir

„Uziemiony” wampir…

8. Najstarszy dowód na trąd odkryty w Indiach na szkielecie sprzed 4000 lat
9. Pozostałości setek niemowląt odkryte w Izraelu w ściekach w trakcie badań archeologicznych w łaźni rzymskiej.
10. Dowód na istnienie broni chemicznej w starożytności (Rzymianie kontrolowali scytujskie miasto Dura około 2000 lat temu. Imperium Perskie przegotowywało się do oblężenia miasta między innymi kopiąc system tuneli. Rzymianie kopali swoje własne tunele, ale zostali „rozpracowani” przez Persów, który potraktowali Rzymian bronią chemiczną – tak można nazwać wypełnianie tuneli dymem).
Źródło: http://www.viralnova.com/gruesome-archeological-finds/?mb=4pages
Streszczenie i tłumaczenie: Edyta Przytarska, archeolog
Share.

O autorze

Zostaw komentarz