Niezwykły amfiteatr w Al-Dżamm

0

Równinny, tunezyjski krajobraz kryje niezwykły skarb. W miejscowości Al-Dżamm przed zwiedzającymi swoje podwoje otwiera imponujący amfiteatr.

Ten niezwykły obiekt wzniesiony został w latach 230-238 n.e., a za jego pomysłodawcę uznaje się cesarza Gordiana I. Koloseum zbudowane na planie elipsy może poszczycić się pokaźnymi rozmiarami. Budowla dochodząca do 36 m wysokości, w latach swojej świetności mogła pomieścić około 30 tys. widzów. Kamienne bloki służące do budowy sprowadzano z kamieniołomów w Sulectum oddalonych o 30 km. Natomiast woda doprowadzana była podziemnym akweduktem. Dzięki pokaźnym rozmiarom amfiteatr ten jest trzecim co do wielkości, rzymskim obiektem tego typu na świecie. Ustępuje jedynie amfiteatrom w Rzymie oraz Kapui.

Ten trzykondygnacyjny obiekt stanowił arenę cyrku, wyścigów rydwanów, a także krwawych walk gladiatorów. Dodatkowo zgromadzeni widzowie nie pogardzali walkami chrześcijan z lwami. Warto wspomnieć, że oprócz celów rozrywkowych koloseum wykorzystywane było w celach obronnych. To w jego murach z końcem VII w. berberyjska księżniczka Al-Kahina odpierała ataki Arabów. Należy również wspomnieć, że amfiteatr w Al-Dżamm powstał na otwartej przestrzeni. Inne budowle tego rodzaju wznoszone były zwykle na wzgórzach czy w miejscach większego zróżnicowania terenu.

W roku 1979 zabytek ten wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Share.

O autorze

Paulina Reperowicz

Zostaw komentarz