Odkrycie szczątków Messerschmitta typu Bf 110

0

Zakończyły się ratownicze badania wykopaliskowe prowadzone na stanowiskach archeologicznych Nadma 10 i Nadma 12 w związku z realizacją budowy drogi ekspresowej S-8, na odcinku od węzła „Marki” do węzła „Radzymin Płd.”.

Prace na zlecenie GDDKiA Oddział w Warszawie prowadziła firma ANWIT Antoni Smoliński, pod kierunkiem mgr Antoniego Smolińskiego i mgr Krzysztofa Karasiewicza przy współpracy Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej SZPILA Jakub Affelski. Prace terenowe pozwoliły na weryfikację zarówno danych historycznych, jak również danych LIDAR (ang. Light Detection and Ranging), wskazujących na obecność na obszarze całej inwestycji, pozostałości struktur militarnych oraz starć z czasów tzw. bitwy warszawskiej 1920 r., walk wrześniowych związanych z wybuchem II Wojny Światowej oraz działań militarnych z 1944 r.

W trakcie badań odkryto relikty okopów, rowu łącznikowego, stanowisk bojowych, rowu przeciwczołgowego oraz pozostałości walk w postaci łusek, elementów granatów, części uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego.

W pierwszym etapie prac wykonano powierzchniową prospekcję obszaru badań przy użyciu wykrywaczy metali oraz geodezyjnych technik pomiarowych. Dzięki owocnej współpracy archeologów z MSH „Exploratorzy.pl” oraz z Lokalnym Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach udało się odkryć pozostałość wraku niemieckiego samolotu wojskowego. Na podstawie kwerendy źródeł historycznych dostarczonych częściowo przez poszukiwaczy archeolodzy stwierdzili, iż są to zestrzelonego 3 września 1939 r. przez polskiego pilota por. Wojciecha Januszewicza ze 111. Eskadry Myśliwskiej Brygady Pościgowej (pilota, który zginął w Bitwie o Anglię walcząc w słynnym Dywizjonie 303).

Szczegółowy artykuł na temat badań znajdziecie we wrześniowym numerze miesięcznika „Odkrywca”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz