Odkryto 800 dziecięcych grobów

0

Szkielety około 800 dzieci w wieku poniżej 6 lat odkryli archeolodzy w trakcie badań poprzedzających budowę drogi w hrabstwie Lancashire. Prawie 2000 ciał (dorosłych i dzieci) ekshumowano z cmentarza przy kościele Św. Piotra (Blackburn), który powstał około 1821 r. – poinformowała Headland Archaeology. 

kosci 1

Fot. za Headland Archaeology

Większość z pochowanych dzieci miała cierpieć prawdopodobnie na niedobory natury higienicznej i nie była objęta odpowiednią opieką medyczną, co powodowało dużą śmiertelność w młodym wieku.

Archeolodzy potwierdzają, że wiele z dzieci zmarło z powodu infekcji płuc lub innych narządów wewnętrznych. Umarły szybko, dlatego zmiany nie są widoczne na szkieletach – relacjonował portal BBC 26 stycznia 2016 roku.

Powodem rozwoju chorób w XIX w. był szybki rozwój i przeludnienie miast związane z tzw. Rewolucją Przemysłową. Wskaźnik śmiertelności wzrósł niemal dwukrotnie w ważniejszych miastach w okresie od 1831 do 1844 r. Do tej pory ekshumowano 30% całego cmentarza, który był intensywnie użytkowany po 1860 roku. Kamienne nagrobki wykazały, że najbardziej popularnymi imionami wśród dziewcząt były Elizabeth i Mary, a wśród chłopców Thomas i John.

Brytyjskie media informują, że „jeden z pochowanych tam mężczyzn prawdopodobnie brał udział i został ranny w Wojnie Krymskiej”.

zabytki 1

Fot. za Headland Archaeology

Pośród ciekawych znalezisk archeologicznych wymienia się m.in. 16 monet z 1821 r. czy szklane paciorki. Trafiono również na znaleziska w postaci miedzianych obrączek ciągle nałożonych na palce (kości palców).

Kościół Św. Piotra, który zrzeszał nawet 1500 parafian został zniszczony w połowie XX w. Zrównano go z ziemią w 1976 r.

Źródło: Headland Archaeology/BBC

Fot. za Headland Archaeology

Tłumaczenie z j. angielskiego dla Archeolog.pl: Edyta Przytarska, archeolog

Share.

O autorze

Zostaw komentarz