Okres wpływów rzymskich: późnoscytyjska osada na Krymie

0

Kilka dni temu ukazała się książka, która dla wielu badaczy zajmujących się okresem rzymskim niewątpliwie będzie niezwykle interesującą pozycją. Publikacja prof. Igora N. Hrapunova przedstawia wyniki wieloletnich badań prowadzonych na osadzie w Barabanovskoj balke, która zlokalizowana jest w centralnej części pogórza Krymu. Badania odbywały się z udziałem Polaków. Polecamy lekturę oraz rozmowę Archeolog.pl z prof. Hrapunovem.

- Biorąc pod uwagę uformowanie terenu można stwierdzić, że jest to nietypowe miejsce na ulokowanie późnoscytyjskiej osady. Zazwyczaj tego rodzaju stanowiska były zlokalizowane na masywnym zboczu, ponieważ ludność kultury późnoscytyjskiej osadzała się na wygodnych do obrony, płaskich wierzchołkach gór i niewysokich wzgórzach. (…) Osada w Barabanovskoj balke, którą wiążemy z kulturą późnoscytyjską przetrwała wędrówki gockie na Krymie w połowie III w. n. e. i trwała do połowy IV w. n. e. – mówi prof. Igor Hrapunov (Taurydzki Narodowy Uniwersytet, Symferopol, dawniej także pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) w rozmowie z Robertem Witem Wyrostkiewiczem (Archeolog.pl)

Cała rozmowa:

Robert Wyrostkiewicz: Właśnie ukazała się Pana publikacja przestawiająca wyniki wieloletnich badań prowadzonych na osadzie Barabanovskoj balke na Krymie; osadzie z II-IV w. po Chr. Czy miejsce to jest w jakiś sposób wyjątkowe?

Barabanovskâ balka (Барабановская балка) znajduje się na granicy stepowej i przedgórskiej części Krymu. Krajobraz okolicy jest charakterystyczny dla tego rodzaju miejsc: niewysokie porośnięte lasami góry, przecięte doliną rzeki Zuâ (Зуя) i liczne wąwozy. Biorąc pod uwagę uformowanie terenu można stwierdzić, że jest to nietypowe miejsce na ulokowanie późnoscytyjskiej osady. Zazwyczaj tego rodzaju stanowiska były zlokalizowane na masywnym zboczu, ponieważ ludność kultury późnoscytyjskiej osadzała się na wygodnych do obrony, płaskich wierzchołkach gór i niewysokich wzgórzach.

prof 1

Profesor Igor N. Hrapunov podczas prezentacji książki „Краткая история Крыма” 2013 r.

Jaki obszar udało się już przebadać?

Podczas 7 sezonów prac przebadaliśmy ok. 522 m² osady.

Jakie zabytki z Barabanovskoj balke uważa Pan za najbardziej cenne i godne ekspozycji i pogłębionego opracowania?

W czasie prowadzenia badań wykopaliskowych na osadzie nie odkryliśmy nietypowych zabytków. Cały materiał, oczywiście z wykluczeniem główki od terakotowej statuetki antycznego pochodzenia, jest typowy dla kultury późnoscytyjskiej. Ważne informacje pozyskaliśmy podczas całościowego opracowywania materiału masowego. Analiza tysięcy fragmentów amfor i naczyń terra sigillata ukazała, że osada w Barabanovskoj balke, którą wiążemy z kulturą późnoscytyjską przetrwała wędrówki gockie na Krymie w połowie III w. n. e. i trwała do połowy IV w. n. e. 

Scytowie

Prace archeologiczne na stanowisku na Krymie

Wśród badaczy na osadzie Barabanovskoj balke, na Krymie były też polskie akcenty.

Przez kilka lat w badaniach wykopaliskowych brali udział studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskie w Lublinie, którzy pod moją opieką odbywali praktyki archeologiczne. Podczas kilku sezonów w pracach uczestniczyła również doktorantka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego mgr Beata Polit.

Co dalej z osadą, badaniami, puentą dla tego stanowiska archeologicznego?

Badania archeologiczne na osadzie prowadzone były od 2004 do 2010 roku. W najbliższym czasie nie planujemy kontynuowania dalszych prac, mimo że to niezwykłe stanowisko przebadane jest tylko częściowo, a granice osady nie zostały uchwycone.

Publikacja książkowa z badań: KLIKNIJ!

Zdjęcie główne: Widok na dolinę rzeki Zuâ

Fot. crimeanbook/heritage1000.com

Książka prof.  Igora N. Hrapunova przedstawia wyniki wieloletnich badań prowadzonych na osadzie w Barabanovskoj balke z 2016 roku:

Ksiazka Scytowie zapinki ksiazka 7 ksiazka 2

 

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz