Petra – miasto skąpane w słońcu

1
Petra,_Al-Khazneh

Khazneh

Różanoczerwone miasto - mieni się w słońcu Jordanii. To Petra umiejscowiona w skalnej dolinie, która przed wiekami pełniła funkcję stolicy starożytnego ludu Nabatejczyków.

Aby oczom zwiedzających ukazały się ruiny Petry, miasta wykutego w skałach, należy sforsować wąską drogę prowadzącą wzdłuż wąwozu As-Sik. Na jej końcu czeka nagroda – Khazneh, niezmiernie misternie wykonana budowla zwana przez Beduinów Skarbcem Faraona.

Khazneh góruje nad przybyłymi turystami potężnymi kolumnami zwieńczonymi kapitelami korynckimi oraz licznymi rzeźbami o tematyce mitologicznej. Po chwili kontemplacji wzrok przyciąga urna umieszczona nad środkową częścią frontonu. Według lokalnych wierzeń urna miała zawierać ukryty skarb. Dlatego stała się celem ostrzału Beduinów, który pragnęli pozyskać kosztowności dla siebie.

Khazneh wykute zostało w czerwonym piaskowcu, około I-II w. n.e. Fasada mierzy, aż 40 m wysokości. Po dziś dzień nie jest znane przeznaczenie tej imponującej budowli. Istnieje teoria, że miał to być grobowiec wzniesiony dla władcy Petry – Aretasa IV i jego żony. Za takim przeznaczeniem mogą przemawiać przedstawienia figuralne zdobiące fasadę. Po bliższym przyjrzeniu się, można dostrzec amazonki wykonujące taniec śmierci oraz orły mające unieść duszę zmarłego do nieba.

Share.

O autorze

Paulina Reperowicz

1 komentarz

  1. Super miejsce. Po przeczytaniu tego artykułu aż zapragnęłam zobaczyć to na własne oczy. Może kiedyś się wybiorę do Jordanii jeśli fundusze na to pozwolą. Na pewno robi to niezwykłe wrażenie, zwłaszcza jak się jest blisko i można poczuć tą atmosferę, jak za dawnych czasów, kiedy to miejsce tętniło swoim życiem. Po prostu cudowne.

Zostaw komentarz