Petroglify z Tawi i świat orientu z dziecięcych marzeń

0

Skalne ryty zwane petroglifami, czyli przedliterackie symbole powstałe w Tawi w Omanie ok. 3500 lat temu to wyjątkowy ślad historii, który z dalekiej Arabii nie przebił się jeszcze za specjalnie do świata polskiej nauki jak chociażby znane ryty naskalne z jaskiń z terenów zachodniej Europy czy słynne piktogramy (malunki naskalne).

tawi-2

 

– Petroglify z Tawi powstać miały kilka tysięcy lat temu. Tak twierdzą omańscy przewodnicy, chociaż niektóre źródła mówią o młodszym ich kilkusetletnim pochodzeniu – informuje Archeolog.pl nasza Czytelniczka Barbara, która wysłała nam zdjęcia mało znanych polskiemu czytelnikowi prehistorycznych śladów działalności człowieka na Półwyspie Arabskim.

tawi-3

 

–  Dwa głazy leżą bezładnie w stosie innych kamieni, po których biegają kozy. Na nich wyryte zostały petroglify. Wioska Tawi zdaje się być zawieszona na skale, a pradziejowe petroglify nie są wyeksponowane i znane na świecie jak podobne tego typu zabytki z innych miejsc  – mówi nam zaprzyjaźniona z naszym serwisem Czytelniczka.

tawi-4

 

– Zaciekawił mnie  motyw jeźdźca na koniu, jeźdźca, który trzyma w dłoni…. No właśnie, co? W przewodniku, który można nabyć w Omanie znajduje się informacja o musandamskiej ciupadze (przylądek Musandam , na którym połozona jest wieś Tawi – dop. Red.) – opowiada Barbara.

tawi-5

 

– Przedmiot ma ponoć czterotysięczną historię. Ciupaga jest typowa dla tych stron, a w całym sułtanacie dumnie noszą handzar – sztylet perski… Ach…autentyczny świat orientu z moich dziecięcych marzeń… – puentuje Basia, a my dziękujemy za tę relację i zdjęcia z Omanu, ze wsi Tawi, gdzie znajdują się wspomniane petroglify.

tawi-6

 

Opr. Robert Wyrostkiewicz

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz