Senet – gra planszowa starożytnych Egipcjan

0

Kto z nas nie grał w gry planszowe? Chyba nie znajdzie się taka osoba. Trzeba wyjątkowego uporu, aby w ciągu całego życia choć raz takiej rozrywki nie spróbować.

Jak się okazuje, gry planszowe cieszyły się ogromną popularnością już w czasach starożytnych. Traktowane były nie tylko jako rozrywka oraz sposób na spędzenie wolnego czasu, ale miały również inny wymiar: wpływały na społeczeństwo, ułatwiały komunikację. Wyrażały również szereg pierwotnych dążeń człowieka i cech dla ludzkości wyjątkowo istotnych: przetrwanie, konkurencja, bitwa, polowanie, wyścig, forma organizacji społecznej i umiejętność liczenia. W Egipcie faraonów, grano w aseb (gra dwudziestu kwadratów), mehen (gra w węża) czy psy i szakale. Wielką popularnością cieszyła się gra o nazwie senet.

senet

Komplet do gry z grobowca Amenhotepa III

Rozrywka dla wszystkich

Grali w nią młodsi i starsi, bogaci i biedni, co potwierdzają znaleziska z miejsc pochówków. Ci, których nie było stać na zakup gotowej planszy, radzili sobie za pomocą…………


Dalsza część artykułu dostępna tylko
po zapisaniu się do Klubu Archeolog.pl


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:

Wybierz Najlepszy Pakiet dla Ciebie

Czytaj najnowsze informacje, artykuły i wywiady przygotowane
specjalnie dla CiebieJeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Żaklina Kańczucka

Historyk zarówno z wykształcenia jak i zamiłowania. Nauczycielka, redaktorka, blogerka, a także reporterka. Osoba ciekawa świata minionego. Miłośniczka pisania, która w swoją pracę wkłada 100% pasji i zaangażowania.

Zostaw komentarz