Słowianie – autochtoni czy przybysze z dalekich stron?

0

Wbrew opinii części archeologów, Słowianie nie przybyli do Europy dopiero we wczesnym średniowieczu – to teza jaką w Polsce stawia często cytowany przez media prof. Grzybowski. – Skłanialibyśmy się ku autochtonizmowi Słowian – twierdzi naukowiec. Z kolei krytycy tej teorii zupełnie nie podzielają tej opinii.

Prof. Grzybowski opiera się jedynie na mtDNA, co według części naukowców jest niewystarczające.

Z wywiadu jakiego w 2013 r. prof. Tomasz Grzybowski z Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Bydgoszczy udzielił Polskiemu Radio wynika, że po 10 lat prac i analiz naukowcy przebadali materiał genetyczny pobrany od 2,5 tys. osób z różnych populacji narodów słowiańskich.

Okazało się, że przodkowie niektórych z nich żyli w Europie już w epoce brązu  – czyli 4 tysiące lat temu, a może nawet już w Neolicie, siedem tysięcy lat temu.

Oprac. Robert Wit Wyrostkiewicz, Archeolog.pl

Fot. https://web.facebook.com/NajemnicyZCzterechStronSwiata/

 

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz