Teoria archeologii.Wprowadzenie

0

Teoria archeologii. Wprowadzenie. – sam tytuł książki Mathew Johnsona może nie jest zbyt chwytliwy i wiele osób pomijając studentów czy entuzjastów archeologii może nawet zniechęcić do lektury. Ale czy można oceniać książkę po okładce?

Dzięki lekkości pióra autora i polskich tłumaczy „Teoria archeologii” nie jest jedynie podręcznikiem, ale pozycją, którą powinien przeczytać każdy, kto interesuje się archeologią czy historią. To pierwsza w Polsce tak obszerna publikacja poświęcona teorii archeologii. Zawiera najnowsze koncepcje ostatniego półwiecza.
Autor przedstawia ciekawe spojrzenie na archeologię, pokazując jej istotę m.in. w odniesieniu do kultury, polityki, historii czy ewolucji wg. Darwina. Zwraca uwagę, że pomiędzy teraźniejszością, czyli odkrytymi artefaktami, a przeszłością, z której one pochodzą, istnieje przepaść – zagadka. A zadaniem archeologii jest na nią odpowiedzieć. Na podstawie odkrytych materiałów źródłowych konstruować najbardziej prawdopodobny obraz przeszłości. Bo przecież, nigdy nie możemy wiedzieć jak przeszłość wyglądała naprawdę.

Takie ujęcie pozwala nam zrozumieć, dlaczego na temat jednego odkrycia rodzi się wiele różnych teorii, dlaczego wszystko jest względne. To nasuwa na myśl słowa Ryszarda Kapuścińskiego, wg których poznając nową kulturę zawsze patrzymy przez pryzmat, tej którą znamy, w której zostaliśmy wychowani. I bezwiednie porównujemy je do siebie. Ale żeby poznać coś nowego powinniśmy wyzbyć się porównań, a wtedy odkryjemy prawdę.

Dlatego jeśli jesteś uczniem, studentem lub po prostu interesujesz się przeszłością, to jest to lektura dla Ciebie. Nie bój się, że nie zrozumiesz specjalistycznego języka, czy zanudzisz się naukowym wywodem. Książkę czyta się jak ciekawy artykuł popularno-naukowy. Na końcu znajduje się słowniczek zawierający objaśnienia naukowych terminów, a wiele koncepcji przedstawionych jest w formie wykresów czy humorystycznych rycin.

Żeby lepiej zrozumieć znaczenie archeologicznych odkryć, trzeba najpierw zrozumieć teorię samej archeologii, więc do dzieła.

Share.

O autorze

Zostaw komentarz