Zapraszamy! Warsztaty archeologiczne i odkrywanie Stalagu VIII

0

Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN zaprasza młodych ludzi w wieku od 16 do 26 lat do udziału w dwutygodniowym międzynarodowym spotkaniu archeologiczno-poszukiwawczym w Görlitz-Zgorzelcu.

Projekt WORCATION, który odbędzie się między 23.07. a 6.08., to połączenie niesamowitej wakacyjnej przygody i wspólnej pracy.

2

Spotkanie odbędzie się na polsko-niemieckiej granicy. Uczestnicy z Polski, Niemiec i Włoch wspólnie odkryją historię miasta, które po wojnie zostało podzielone między dwa państwa. Punktem odniesienia stanie się teren byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalagu VIII A oraz losy jeńców wojennych, którzy w nim przebywali.

Obóz dla jeńców, podoficerów i szeregowych, założono na początku września 1939, zlikwidowano 8 maja 1945. Był to pierwszy obóz jeniecki w VIII Okręgu Wojskowym we Wrocławiu. Zlokalizowano go na 18 hektarowym polu przy ulicy Lubańskiej. Odkrywając tą historię wspólnie z młodzieżą, oferujemy udział w warsztatach archeologicznych lub zajęcia w pracowni metaloplastyki.

Warsztaty archeologiczne na terenie Stalagu VIII A będą odbywały się pod okiem archeologa z regionu, pana Pawła Zawadzkiego.

3

W zeszłym roku, podczas projektu znaleźliśmy około sześćset przedmiotów ukrytych na terenie Stalagu VIII A, w tym monety, mundury, butelki, a nawet szable. Poza samymi zabytkami ruchomymi, jeszcze ciekawsze były wnioski badawcze wynikające z zadokumentowania znalezisk.

Dzięki kontaktowi z kilkoma rodzinami byłych jeńców obozu, mamy możliwość zapoznać młodzież z bardzo osobistymi i poruszającymi historiami.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, z młodzieżą spotka się wnuczka jednego z więźniów, która podzieli się z młodzieżą historią swojego dziadka.

4

Koszt udziału w projekcie wynosi 50,00 € (w tym pełne wyżywienie oraz nocleg).

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: +49 3581 66 12 69 bądź mailowego: history@themusicpoint.net

Projekt WORCATION odbywa się corocznie już od dziewięciu lat. Na stronie internetowej organizatora www.meetingpoint-music-messiaen.net można znaleźć zdjęcia i wspomnienia uczestników z ubiegłych edycji.

Serwis Informacyjny Archeolog.pl objął patronatem medialnym warsztaty archeologiczne i poszukiwania zabytków w trakcie trwania projektu WORCATION.

Natalia Kozik

Share.

O autorze

Zostaw komentarz