Zimowe gogle przeciwsłoneczne

0

Jak kieł morsa, chronił przed ślepotą, czyli o pierwszych zimowych goglach.

Zimowe gogle kojarzą się wielu z szaleństwem narciarzy czy snowboardzistów na ośnieżonych stokach. Lecz najstarsze gogle zachowane do dziś datowane są na ok. 1200-1600 r. n.e., choć znano je prawdopodobnie już 2000 lat temu. Wynaleźli je przedstawiciele kultury Thule, czyli przodkowie Inuitów, Eskimosów zamieszkujących Alaskę.

Potrzeba matką wynalazku

Wyobraźmy sobie surowy arktyczny klimat: mróz, wiatr, burze śnieżne, a wiosną ostre promienie słońca i rażąca biel, która potrafiła nawet oślepić. A tu trzeba było jakoś żyć. Polować, łowić, budować i nie dać się zabić zarówno zwierzętom jak i niebezpiecznej aurze. Nic więc dziwnego, że mieszkający tam ludzie, jako pierwsi, wynaleźli zimowe gogle. Bez nich wszyscy przedstawiciele kultury Thule mogliby być niewidomi, a my dziś czytalibyśmy o dawnych plemionach oślepionych słońcem.

pozostałóści po kulturze thule

Pozostałości po kulturze Thule

Jak kieł morsa, chronił przed ślepotą, czyli cudowna moc gogli

Najstarsze i najlepiej zachowane, jak dotąd, są gogle zimowe pochodzące z 1200-1600 r. n.e., które znajdują się obecnie w zbiorach Canadian Museum of History w Gatineau. Są przykładem rękodzieła przedstawicieli kultury Thule. W języku inuktikut nazywano je ilgaak lub iggaak. Wykonane zostały z kła morsa, choć tradycyjnie robiono je także z kłów bądź kości innych zwierząt lub z drewna.

et0896b

Gogle, 1200-1600 r.n.e., fot. www.historymuseum.ca

Okulary są lekko wyprofilowane, tak by ciasno przylegały do twarzy. Chroniło to przed wpadaniem rażącego światła np. bokiem bądź dołem. Dla dodatkowej ochrony gogle smarowano od wewnątrz sadzą zmieszaną z tłuszczem, co miało zminimalizować odblask. Jeśli myślimy o okularach, to od razu wyobrażamy sobie szkła. W tego typu okularach, Eskimosi ich nie używali. Do patrzenia służyły wyżłobione w goglach podłużne wąskie szparki.


Dalsza część artykułu dostępna tylko
po zapisaniu się do Klubu Archeolog.pl


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:

Wybierz Najlepszy Pakiet dla Ciebie

Czytaj najnowsze informacje, artykuły i wywiady przygotowane
specjalnie dla CiebieJeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Magdalena Kornetka

Członek zespołu redakcyjnego Portalu Informacyjnego Archeolog.pl. Z wykształcenia polonista i ekonom, z zamiłowania podróżnik, dziennikarz oraz antropolog. Autor wielu publikacji w tym książek, poradników i artykułów popularnonaukowych.

Zostaw komentarz