Holenderscy archeolodzy odkryli lokalizację bitwy opisanej przez Juliusza Cezara, podczas której rzymski wódz zmasakrował dwa germańskie plemiona. Masakra miała miejsce w 55 roku p.n.e.
11 grudnia w Amsterdamie archeolog Nico Roymans z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie stwierdził, że udało odnaleźć się dużą ilość zabytków (mieczy, grotów, militariów różnego rodzaju) a zwłaszcza ludzkich szczątków. Kości noszą ślady urazów od białej broni, a setki fragmentów kostnych odnalezionych na polu bitewnym należą zwłaszcza do przedstawicieli dwóch plemion germańskich rozbitych przez legiony rzymskie.
Bitwa miała w regionie Kessel (Holandia).
Miecze i broń znaleziona przez archeologów na polu walki – fot. Vrije Université d’Amsterdam
Z biografii Cezara: „Jesienią 58 roku p.n.e. Cezar dał odpocząć swojej armii i rozlokował ją na dość rozległych terytoriach; sam udał się do swojej prowincji nad Padem. Jednak już w 54 r.p.n.e. podjął kolejną zwycięską wyprawę, tym razem przeciwko Belgom, następnie przeciwko Nerwiom, których także pokonał. Zwycięstwa te wywołały powszechny zachwyt i radość w Rzymie, ogłoszono nawet piętnastodniowe święta.”
Na zdjęciach broń i szczątki ludzkie z pola walki.
(Oprac. Robert Wit Wyrostkiewicz/Archeolog.pl)