Historia Wyspy Wielkanocnej pisana na nowo

1

Rok 2015 może okazać się czasem wielkiej korekty przewodników turystycznych po Wyspie Wielkanocnej, przez jej mieszkańców zwanej Rapa Nui.

W archeologii łatwo stawia się tezy, ale jeszcze łatwiej się je obala… Taki koniec może czekać niedługo dwie popularne wersje wyginięcia dużej części mieszkańców słynnej Wyspy Wielkanocnej. Najbardziej znana hipoteza Jareda Diamonda mówi, że  mieszkańcy sami doprowadzili się do zagłady wycinając drzewa i wybijając niemal do cna całą zwierzynę… Zupełnie inne światło rzucają na historię wyspy nowe badania opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”…


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Jeden komentarz

  1. Nie rzucają zupełnie innego światła, bo teza Diamonda została obalona już ładnych parę lat temu. To tylko dodatkowy dowód na to, że była błędna.

Zostaw komentarz