Królowa z marihuaną na łodzi z Oseberg

1

Wikińska łódź odnaleziona w 1904 r. na norweskiej farmie w Oseberg jest wspaniałym świadectwem sztuki żeglarskiej walecznych ludzi północy. Zachwycające ornamenty, galion zakończony głową bestii i wyposażenie statku zostało dobrze przebadane, jednak archeologom, antropologom i genetykom nie daje zasnąć …..


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Robert Wit Wyrostkiewicz

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Jeden komentarz

  1. Byłam w tym roku w Oslo i nie mogłam się oderwać od tej łodzi. Tylko dlaczego w tekście pisze się „galion zakończony głową bestii” skoro jest to raczej spirala i byłam nawet rozczarowana , że nie głowa bestii czy innego stwora. Jednakowoż linia dziobu z tym spiralnym zwieńczeniem , jej niezwykle elegancka forma , trochę ” secesyjna ” jest tak piękna, że nic dziwnego, że łódź była przeznaczona dla kobiety , a nie krwawego wojownika.

Zostaw komentarz