Miasta Wezuwiusza w tygodnikach warszawskich

4

Na podstawie tekstów opublikowanych w Tygodniku Ilustrowanym, Kłosach i Tygodniku Powszechnym.

XIX wiek był okresem istotnych zmian rozgrywających w wielu obszarach działalności ludzkiej, zarówno na płaszczyznach politycznej, gospodarczej, społecznej, jak również kulturalnej. Zmieniająca się struktura społeczeństwa, gwałtowny rozwój gospodarczy i idący za nim wzrost zamożności, a także działania służące zmniejszaniu poziomu analfabetyzmu, czy też nowinki techniczne stanowiły czynniki, które miały wpływ na wzrost czytelnictwa, w tym również prasy periodycznej. Jeśli chodzi o działalność wydawniczą, lata 50. XIX wieku były okresem, w którym doszło do upowszechnienia się techniki ilustrowania poprzez odbijanie rycin za pomocą drzeworytu sztorcowego, co znacznie uprościło i potaniło proces umieszczania reprodukcji. Urozmaicona dzięki temu szata graficzna czasopism uczyniła je bardziej atrakcyjnymi i interesującymi dla szerszej grupy odbiorców. Druga połowa XIX wieku to także okres błyskawicznego rozwoju nauki, która podlegała dzięki temu coraz większemu wyspecjalizowaniu. Razem z rosnącą potrzebą edukowania społeczeństwa owocowało to powstawaniem czasopism zróżnicowanych na poszczególne jej dziedziny. Obok tego wydawano również czasopisma bardziej ogólne w charakterze, poświęcone bieżącym wydarzeniom politycznym, społecznym, czy kulturalnym. Umieszczano w nich również artykuły popularnonaukowe, dotyczące m.in. odkryć archeologicznych…


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:










Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

4 komentarze

  1. Andrzej Klimm on

    Panie Łukaszu, pełna nazwa moiejscowości Dębe była Dębe Małe, w odróżnieniu od Dębe Wielkie. Map jest mało, bo na tym terenie nie było ważnych obiektów – zamków, pałaców itp. Były tylko tu i ówdzie karczmy o swojsko brzmiących nazwach (Miłośnia, Pohulanka, Całowanie itp). Okuniew stracił znaczenie powoli – kiedyś był miastem powiatowym, któremu „podlegał sam Mińsk Mazowiecki. Powodem były liczne pożary i kolejne plądrowania miasta w czasie kolejnych wojen i powstań. Ostatecznie Okuniew za karę za Powstanie Styczniowe strracił prawa miejskie, a później (być może złośliwie) linię kolejową poprowadzono w pewnej od niego odległo0ści.
    Zachęcam do dalszych poszukiwać i dedukcji. Niedawno rozmawiałem z mieszkańcem Sulejówka, który powiedział mi, że w jego rodzinie przechowywano jakieś dokumenty na temat odszkodowania za własność w Kaleniu. Nie zorientowałem sie w porę i straciłem kontakt. Zachęcam też do poszukiwań folwarku Wola Grzybowska. Był taki i to jeszcze w roku 1831, bo tak sygnowany jest jeden z rozkazów w Bitwie pod Olszynką Grochowską.

  2. Kaśka Fotoamatorka on

    Byłam, widziałam, pełzając na kolanach wzdłuż ściany robiłam zdjęcia.
    FASCYNUJĄCE !!! Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy barbarzyński pomysł otynkowania całości budynku …

  3. Małgosia Krawczyk on

    „Wyjątki z podróży do Włoch” były drukowane w odcinkach w „Gazecie Warszawskiej” już w 1857 roku (1878/9 to rok wydania całego zbioru w ramach druku wszystkich dzieł Kremera [„Dzieła”]), ale biorąc pod uwagę zakres artykułu podany w podtytule, ten tekst już nie był przedmiotem moich badań. Niemniej bardzo dziękuję za uwagę i przypomnienie.

  4. Andrzej Pilipiuk on

    Bardzo ciekawe relacje z Pompejów i pieszej wyprawy na Wezuwiusz zawiera książka Józefa Kremera „Podróz do włoch” wydana bodaj w 1878-mym.

Zostaw komentarz