Miniaturka miecza z brązu została odnaleziona na starym mieście w Sandomierzu podczas badań archeologicznych. To wyjątkowa pamiątka sprzed prawie 2 tysięcy lat z okresu wpływów rzymskich i bursztynowego szlaku. Badania w Sandomierzu trwają od kwietnia. |Miecz to nie jedyne znalezisko z badań przy ul. Piszczele.
„Teren ten stanowi obszar stanowiska archeologicznego sklasyfikowane jako pozostałości osadnictwa neolitycznego, z epoki brązu i okresu wpływów rzymskich. Miała tu też być osada i cmentarzysko z wczesnego średniowiecza, z okresu późnego średniowiecza i staropolskiego”
– mówi nam Katarzyna Oleszek, archeolog.
Poza materiałami codziennego użytku szczególną uwagę badaczy przyciąga znaleziona w trakcie badań przez detektorystę miniaturka miecza rzymskiego.
„Miniaturowy element stanowi niezwykle rzadkie znalezisko. Jest to prawdopodobnie ozdoba lub wisiorek, ale mógł spełniać również dodatkowe magiczne funkcje. Przeważa opinia, że znaczna część zminiaturyzowanych wyrobów posiadała funkcję talizmanów czy amuletów. Prawdopodobnie o znaczeniu magicznym – chroniąc przed złem, odwracając zło, lub w przypadku miecza przynosząc szczęście podczas walki”
– opowiada Katarzyna Oleszek, kierownik badań archeologicznych w Sandomierzu.
„To rzymska miniaturka miecza, zapewne z III wieku, w pierwotnej funkcji prawdopodobnie wotywna lub apotropaiczna. Bardzo ciekawy zabytek, który powinien trafić na wystawę”
– stwierdził dr Jacek Andrzejowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego.
„Warto podkreślić, że duża część zabytków metalowych w Sandomierzu odnajdowana jest dzięki współpracy archeologów z detektorystami”
– mówi Robert Wyrostkiewicz, archeolog i poszukiwacz.
„Wyjątkowość tego terenu potwierdzają prowadzone aktualnie badania archeologiczne. Na niewielkiej stosunkowo powierzchni około 7 arów, zarejestrowano kilkadziesiąt jam osadowych, gospodarczych sięgających głębokością 3 – 4 metrów, w których odkryto do tej pory setki fragmentów ceramiki późnośredniowiecznej, fragmenty kości zwierzęcych oraz liczne zabytki metalowe w postaci np. denarów jagiellońskich, szelągów miedzianych Jana Kazimierza, nożyków żelaznych czy obciążników ołowianych sieci rybackich”
– dodaje Wyrostkiewicz.
Badania w Sandomierzu przy ul. Piszczele trwają od kwietnia i dobiegają końca.
Robert Wyrostkiewicz, redaktor naczelny Archeolog.pl
Na zdjęciu Katarzyna Oleszek podczas dokumentacji fotograficznej i miniaturka miecza z okresu wpływów rzymskich