Nan Madol – Wenecja Pacyfiku

0

Stanowisko Nan Madol znajdujące się na wyspie Pohnpei jest dzisiaj jedną z głównych atrakcji turystycznych tego regionu świata. Ze względu na swoją nietypową konstrukcję jest współcześnie nazywane „Wenecją Pacyfiku”. Jego budowa rozpoczęła się około 1500 lat temu.

Miejsce to było domem najważniejszego wodza wyspy, oraz jej religijnym centrum. Wznoszone stopniowo przez kilka stuleci stało się największym zabytkiem architektury przed kolonialnej na Pacyfiku. Badane od końca XIX wieku stało się „dowodem” dla wielu pseudo naukowców i pisarzy fantastów na istnienie niegdyś wielkiego kontynentu „Mu” na wodach Oceanu Spokojnego, który podobnie jak Atlantyda miałby zatonąć…………..


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i archeolog podwodny. Uczestnik wielu misji archeologicznych w Polsce, Bułgarii, Czarnogórze, Kuwejcie, Peru, Rosji, Ukrainie i na Cyprze. Zainteresowany ikonografią i szeroko rozumianą dyfuzją kulturową. Ponadto kulturami Oceanii, armią rzymską i nomadami Wielkiego Stepu.

Zostaw komentarz