Obozowisko kultury magdaleńskiej w Wilczycach

5

Stanowisko w Wilczycach pozostawiła ludność należąca do wyróżnionego w archeologii technokompleksu magdaleńskiego, który rozwijał się w Europie pod koniec epoki lodowej na rozległym obszarze od Hiszpanii i Francji po Ziemie Polskie, a Szwajcarię, Austrię i Czechy na południu.

Byli to łowcy i zbieracze, którzy w celu zdobycia skór i mięsa odbywali dalekie wędrówki, zgodnie z rytmem sezonowego przemieszczania się wielkich ssaków….


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

5 komentarzy

 1. Adrianna Ewa Stawska on

  nalezione w Wilczycach kości zwierząt przebadała i opisała B. Bratlund, jej artykuły widnieją w bibliografii. Wśród przebadanych szczątków były właśnie kości lisa polarnego. I nie ma tu znaczenia jak wyglądało jego futro, ale fakt, że są to niewątpliwie morfologicznie kości lisa polarnego (występującego nadal), a nie kości lisa europejskiego.

 2. Ogromnie zainteresowała mnie informacja o bogatym grobowcu z Wilczyc sprzed 4000 lat.
  Grób „książęcy”. Neolit. Kultura ceramniki sznurowej.
  Ciekawe o tyle bardziej od wcześniejszej tu kultury magdaleńskiej, że są już wyraźne nadzieje na genetyczną ciągłość między ludnością KCSz a większością dzisiejszych mieszkańców tego regionu.

 3. „Ze skór lisa polarnego robiono odzież, o czym świadczą licznie znajdowane igły kościane, ich półwytwory i szydła ” Czy w związku z tym szydła i igły kościane mogą być wykładnikiem o występowaniu lisa polarnego na stanowisku oraz bogatej pracowni obróbki skór – prahistorycznego garbarza?

 4. Nie zgodzę się z Panem Tronem. O odkryciach z Wilczyc warto przypominać. Na początku lipca rozpoczyna się kolejny sezon badań na tym stanowisku, o którym zresztą będziemy szczegółowo informować naszych czytelników.
  Propos odgrzewanych kotletów to cytat przytoczony przez Pana ma już prawie 20 lat…
  Zachęcam do dyskusji o samych Wilczycach! pozdrawiam

 5. Odgrzewany kotlet i to trzeciej kategorii mielony z psa zmielony razem z budą – o stanowisku w Wilczycach pisano już wszystko i wszędzie.

Zostaw komentarz