Przeszłość zapisana w mapach

1

Buszując po nieograniczonych przestrzeniach Internetu, trafiłem na kilka archiwalnych map wschodnich okolic Warszawy. To niewątpliwie skromne odkrycie spowodowało u mnie przyspieszone bicie serca, gdyż jestem mieszkańcem tych stron, a dokładniej podwarszawskiego Sulejówka.


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:










Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Jeden komentarz

  1. Andrzej Klimm on

    Panie Łukaszu, pełna nazwa moiejscowości Dębe była Dębe Małe, w odróżnieniu od Dębe Wielkie. Map jest mało, bo na tym terenie nie było ważnych obiektów – zamków, pałaców itp. Były tylko tu i ówdzie karczmy o swojsko brzmiących nazwach (Miłośnia, Pohulanka, Całowanie itp). Okuniew stracił znaczenie powoli – kiedyś był miastem powiatowym, któremu „podlegał sam Mińsk Mazowiecki. Powodem były liczne pożary i kolejne plądrowania miasta w czasie kolejnych wojen i powstań. Ostatecznie Okuniew za karę za Powstanie Styczniowe strracił prawa miejskie, a później (być może złośliwie) linię kolejową poprowadzono w pewnej od niego odległo0ści.
    Zachęcam do dalszych poszukiwać i dedukcji. Niedawno rozmawiałem z mieszkańcem Sulejówka, który powiedział mi, że w jego rodzinie przechowywano jakieś dokumenty na temat odszkodowania za własność w Kaleniu. Nie zorientowałem sie w porę i straciłem kontakt. Zachęcam też do poszukiwań folwarku Wola Grzybowska. Był taki i to jeszcze w roku 1831, bo tak sygnowany jest jeden z rozkazów w Bitwie pod Olszynką Grochowską.

Zostaw komentarz