Śmierć, duch i pogrzeb u Aborygenów australijskich

0

Aborygeni australijscy

Australię zamieszkiwało około 600 grup Aborygenów, których populację wyliczono, w momencie przybycia Europejczyków, na ok. 300-350 tysięcy. Posługiwali się około 500-600 językami, przy czym każda grupa, mogąca liczyć od 100 do 1500 osobników (średnio 500-600) mówiła innym dialektem (Szyjewski 1998: 17). Podobna różnorodność charakteryzuje również mitologię, praktyki religijne i zwyczaje poszczególnych grup…

Z archeologicznego i etnograficznego punktu widzenia większość grup Aborygenów żyje jak w Epoce Kamienia Łupanego. Może o tym świadczyć użycie drewnianych, kamiennych i kościanych narzędzi, oraz zbieracko-łowiecki tryb życia i religijne przywiązanie do ziemi.

Z tego powodu kultura Aborygenów może dać …….


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i archeolog podwodny. Uczestnik wielu misji archeologicznych w Polsce, Bułgarii, Czarnogórze, Kuwejcie, Peru, Rosji, Ukrainie i na Cyprze. Zainteresowany ikonografią i szeroko rozumianą dyfuzją kulturową. Ponadto kulturami Oceanii, armią rzymską i nomadami Wielkiego Stepu.

Zostaw komentarz