Zabytek.pl: „Stworzyliśmy wyjątkową stronę na skalę międzynarodową”

0

„Portal prezentuje w tej chwili ponad 24 tysiące zabytków, w tym: Pomniki Historii, obiekty z Listy światowego dziedzictwa UNESCO, zabytki rejestrowe nieruchome i zabytki rejestrowe archeologiczne. Czytelników strony Archeolog.pl na pewno zainteresuje fakt, że obecnie na portalu udostępnionych jest np. ponad 150 grodzisk, kilkanaście zamków (wpisanych do księgi C rejestru), cmentarzysk, kurhanów, osad.”

Z Wiolettą Łabudą-Iwaniak, rzecznikiem prasowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa rozmawiał Robert Wit Wyrostkiewicz

– Zabytek.pl – domena kapitalna, ale co to za projekt? W kilku zdaniach proszę zarysować schemat Waszej inicjatywy i strony.

Zabytek.pl to projekt, nad którym Narodowy Instytut Dziedzictwa pracował przez kilkanaście miesięcy. Udało się stworzyć stronę nowoczesną i innowacyjną, nawet w skali międzynarodowej. Jej zasób jest efektem wieloletnich prac Instytutu nad digitalizacją obiektów zabytkowych, składającą się z tworzenia kompletnych opisów, pozyskiwania ikonografii, a także dodawania nowoczesnych elementów, takich jak aplikacja cumulus, cała sfera dokumentacji trójwymiarowej i skaningu laserowego. Mamy wrażenie, że udało się wielowątkowość działań Instytutu pokazać w bardzo przejrzysty i dostępny sposób, tworząc portal wiedzy skierowany do szerokiego grona odbiorców – zarówno naukowców, jak i pasjonatów, czy turystów. Użytkownicy docenią na pewno zintegrowany ze stroną portal mapowy  i aplikację, pozwalającą np. wyszukiwać położone w najbliższej okolicy obiekty zabytkowe. Tym samym Zabytek.pl realizuje jeden z elementów misji Instytutu, czyli upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie oraz wypełnia zadania wynikające z Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nas Zabytkami.

zapis_link

– To jedynie (czy może aż) zabytki nieruchome?

Portal prezentuje w tej chwili ponad 24 tysiące zabytków, w tym: Pomniki Historii, obiekty z Listy światowego dziedzictwa UNESCO, zabytki rejestrowe nieruchome i zabytki rejestrowe archeologiczne. Czytelników strony Archeolog.pl na pewno zainteresuje fakt, że obecnie na portalu udostępnionych jest np. ponad 150 grodzisk, kilkanaście zamków (wpisanych do księgi C rejestru), cmentarzysk, kurhanów, osad. Korzystając z osi czasu, możliwe jest wyszukiwanie obiektów z wybranego okresu. Warto obserwować stronę, ponieważ do jej do bazy sukcesywnie wprowadzane będą kolejne obiekty z opisami, fotografiami, modelami 3D i chmurami punktów.

chlebnia

– Kto tworzy i uzupełnia zasoby Zabytek.pl?

Informacje w większości przygotowane zostały przez specjalistów Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ekspertów w dziedzinie architektury, archeologii, historii sztuki i konserwacji. W wybranych przypadkach wspieraliśmy się dokumentacją fotograficzną innych instytucji, np. Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W przypadku zabytków rejestrowych nieruchomych, zasoby portalu pochodzą z dwóch źródeł. Pierwszym są opisy i zdjęcia przygotowane przez pracowników NID. Drugim źródłem są zdjęcia pochodzące z projektu społecznościowego Wiki Lubi Zabytki, nad którym NID sprawował patronat merytoryczny w latach 2011-2014. W przypadku opracowania pełnego opisu danego obiektu oraz wykonania profesjonalnej dokumentacji fotograficznej dane WIKI są (i będą) podmieniane na pełniejsze wersje.

chlebnia_cumulus

– NID oferuje na swojej witrynie spis zabytków rejestrowych, w tym pradziejowych czy wczesnośredniowiecznych, jak grodziska czy cmentarzyska kurhanowe. Kiedy doczekamy się takiej ogólnodostępnej mapy, jak ja to nazywam, domniemanych lub przypuszczalnych stanowisk archeologicznych z programu Archeologiczne Zdjęcie Polski?

Po skończeniu digitalizacji rejestru zabytków i publikacji tych zasobów w internecie, naszym kolejnym celem jest digitalizacja ewidencji zabytków. To bardzo duże przedsięwzięcie – głównie ze względu na ilość obiektów objętych ewidencją – dlatego wymaga poważnego działania organizacyjno-logistycznego oraz systemowego podejścia i znacznych środków finansowych. Dla porównania – rejestr zabytków (księgi A i C) to 100 000 obiektów (nieruchomych i archeologicznych). Jeśli mówimy o ewidencji – to już ok. 4 500 000 stron A4 dokumentacji, która najpierw powinna zostać opracowana do wersji cyfrowej, aby posłużyć przyszłej digitalizacji zabytków ewidencyjnych. Staramy się teraz o pozyskanie funduszy strukturalnych z projektu Program Operacyjny Polska Cyfrowa, gdzie złożyliśmy wniosek i aplikujemy o środki finansowe.

model_chmura

 

– Trwa druga edycja konkursu filmowego „Zabytkomania”. Do kogo skierowana jest ta inicjatywa NID realizowana we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej?

Konkurs „Zabytkomania” skierowany jest do pasjonatów sztuki filmowej i miłośników zabytków w różnym wieku. W tym roku tematem przewodnim są Pomniki Historii, dziedzictwo niematerialne oraz Europejskie Dni Dziedzictwa, które można promować autorskim spotem. Celem konkursu jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi, połączone z upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i lokalnym dziedzictwie kulturowym. W pierwszej edycji konkursu dało to bardzo dobre efekty, przede wszystkim udało się pokazać, że architektura zabytkowa to nie tylko obiekty sakralne bądź zespoły zamkowo-pałacowe. W tym roku znów przekonujemy, że zabytki są dookoła nas, a bliższy z nimi kontakt może okazać się bardzo inspirujący. Regulamin i formularz znajdują się stronie www.nid.pl Czekamy na zgłoszenia do 30 czerwca br.

orto_1_5

– Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

zapis_link

Print screeny: źródło NID

 

Share.

O autorze

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz