Zmarł archeolog Auschwitz. Jerzy Kruppé był legendą polskiej archeologii

0
„Zmarł profesor Jerzy Kruppé, mój mentor i genialny wykładowca. To on zaraził mnie pasją do archeologii późnego średniowiecza i nowożytności. Jego wykłady były pełne pasji i dyshonorem było opuszczenie choćby jednego. Kto był na egzaminie u niego ten wie jak ciężki, ale i pełen satysfakcji był, gdy zaliczyło się serię podchwytliwych pytań. Nareszcie warto wspomnieć o dorobku naukowym profesora, tu kłania się jego genialna praca o ceramice warszawskiej, nadal będąca wzorem dla badaczy wyrobów garncarskich doby średniowiecza. Pan Profesor był bodaj pierwszym badaczem, który eksplorował najgorsze miejsce na ziemi-Auschwitz”
– napisał Robert Bartoszek na portalu społecznościowym wspominając śp. Profesora.
„Na koniec wspomnieć warto, że brał udział w Powstaniu Warszawskim, jego pochodzenie jak i tragizm temu towarzyszący podczas wojny, były owiane tajemnicą i profesor niechętnie do tych czasów wracał. Odszedł najinteligentniejszy i najwspanialszy naukowiec Wydziału Archeologii UW, który był dla mnie jak najlepszy nauczyciel, wzór archeologa i naukowca, który ukształtował mnie jako archeologa. Cześć jego pamięci!”
– zakończył swój wpis były student WAUW (wcześniej IAUW).
Jerzy Józef Kruppé ps. Czajka urodził się 9 listopada 1931 w Warszawie. Był powstańcem warszawskim w szeregach Armii Krajowej, po wojnie został archeologiem i historykiem. Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującym się w archeologii i kulturze materialnej późnego średniowiecza i czasów nowożytnych oraz archeologii średniowiecznej Polski. Był kanclerzem pierwszej kadencji kapituły Orderu Krzyża Niepodległości.
Uroczystości pogrzebowe Profesora odbędą się w poniedziałek, 28 lutego na Cmentarzu Bródnowskim. Msza Święta w kościele pw. Św. Wincentego à Paulo o godzinie 11.20.
Serwis Archeolog.pl składa kondolencje Rodzinie śp. Profesora.
Zdjęcie za naszemiasto.pl fot. fot. Edward Zimmermannn
Share.

O autorze

Zostaw komentarz