Hiszpania. W pobliżu Sorii odkryto miasto Celtoiberów

0
Zespół hiszpańskich archeologów natrafił na ruiny należącego do Celtoiberów miasta sprzed ponad 2 tys. lat. Odkrycia dokonano w gminie Deza, w prowincji Soria, w środkowej części kraju. Z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Politechniki Madryckiej (UPM) wynika, że na terenie tym stacjonowały również wojska Imperium Rzymskiego – czytamy na Polskieradio,pl

W studium, opublikowanym w piśmie „Archaeological and Anthropological Sciences”, naukowcy wyjaśnili, że późne odkrycie wybudowanego przez Celtoiberów miasta można wytłumaczyć tym, że jego ruiny dobrze wpisywały się w „ukształtowanie miejscowego terenu”.

„Pozostałości archeologiczne były bardzo dobrze zakamuflowane w terenie z powodu istnienia tam przed laty kamieniołomu” – wyjaśnił kierujący badaniem prof. Eugenio Sanz.

Dodał, że jego zespół potwierdził, iż wskutek prowadzonej eksploatacji kamieniołomu wydobyto stamtąd około 12 tys. m sześciennych wapienia. Wielkość ta, jego zdaniem, ma odpowiadać objętości i rodzajowi skały w pozostałościach murów miasta.

„Przez dwa tysiąclecia ściany kamieniołomu były naturalnymi cechami tego terenu” – dodał Sanz.

Czy to starożytne Titiakos?

Hiszpańscy archeolodzy twierdzą, że odnalezione pozostałości zabudowy wchodziły w skład miasta Celtoiberów o nazwie Titiakos. Przypuszczają, że przed dwoma tysiącami lat zostało ono zdobyte przez oddziały rzymskiego wojska.

Rzymianie, zdaniem badaczy z UPM, mieli w kolejnych latach korzystać z defensywnych zalet Titiakos, głównie jego położenia na wyżynie i obwarowania murami. Wskazują, że działały tam po opuszczeniu miasta przez Celtoiberów duże koszary wojsk Imperium Rzymskiego.

Zagadka upadku miasta 

Autorzy studium twierdzą, że konieczne są kolejne prace badawcze służące wyjaśnieniu kilku zagadek związanych z Titiakos – m.in. tego, dlaczego jedna z dróg w mieście prowadziła nad 40-metrową przepaść

Hiszpańscy archeolodzy uważają, że miasto zostało przejęte przez Rzymian po wojnie Celtoiberów wspierających Sertoriusza, rzymskiego wodza i polityka, który rzucił wyzwanie Rzymowi. Ten siedmioletni konflikt zakończył się w 72 r. p.n.e.

Kim byli Celtoiberowie?

Celtoiberowie zamieszkiwali środkową część Półwyspu Iberyjskiego przed przybyciem tam Rzymian. Uznawani są za ludy powstałe w wyniku asymilacji populacji celtyckich oraz Iberów zamieszkujących południe i wschód półwyspu.

Źródło: Polskie Radio

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Share.

O autorze

Zostaw komentarz