Starożytny przedmiot branży IT? Raczej nie…

0

Urządzenie zwane mechanizmem z wyspy Antikythera (pol. Andikitira) jest jak gadżet z filmów o Indianie Jonesie. Ten „komputer” sprzed 2 tysięcy lat był używany przez starożytnych Greków do śledzenia ruchów ciał niebieskich. Teraz międzynarodowy zespół naukowców przybliżył się nieco do rozwikłania tajemnicy działania tego niezwykłego przyrządu – czytamy na przystaneknauka.us.edu.pl

Utracili go kiedyś starożytni żeglarze? Dzisiaj tracimy dane. Jak? Spójrzmy na pierwszą lepszą stronę z branży IT:

„Pracownicy nierzadko korzystają z internetu w pracy w celach rozrywkowych. Potrafi to stanowić potrzebną odskocznię od pracy, jednakże w kontekście cyberbezpieczeństwa potrafi być dużym zagrożeniem. Mowa tutaj o stronach, które podszywając się pod znane i często używane strony internetowe, mają na celu wyłudzić dane, co jest niebezpiecznie w przypadku osób prywatnych, a w przypadku danych firmowych może zakończyć się prawdziwą katastrofą. To samo tyczy się korzystania ze skrzynki mailowej, na którą mogą przychodzić wiadomości zawierające SPAM lub podejmujące próbę phishingu. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa IT”

– czytamy na stronie firmy Flowberg IT.

A wracając do naszych starożytnych informatyków, już mniej wykrochmalonych niż tych z Flowberg IT, fakty są inne niż mówi nam na dzień dobry wyszukiwarka Google.

Okazuje się, że legendarny zabytek to przyrząd znany przez archeologów i dotyczący nawigacji. To przyrząd do starożytny mechaniczny przyrząd zaprojektowany do obliczania pozycji gwiazd. Zresztą, fragmentarycznie występujący w większej ilości „egzemplarzy”.

***

Starożytny „komputer” został odnaleziony w 1900 roku przez poławiaczy gąbek we wraku statku spoczywającego u wybrzeży greckiej wyspy Antikythera na Morzu Jońskim.

 

Share.

O autorze

Zostaw komentarz