Bezcenne odkrycie w Toskanii

0

Niezwykła seria prawie idealnie zachowanych posągów z brązu sprzed ok. 2300 lat została odkryta w naturalnym spa termalnym we Włoszech, w małej wsi niedaleko Sieny, Casciano dei Bagni – czytamy na rp.pl

Dwadzieścia cztery posągi odkryto w toskańskiej wiosce San Casciano dei Bagni, która leży w połowie drogi między Rzymem a Florencją.

Region słynie z szeregu naturalnych basenów termalnych, a San Casciano dei Bagni szczyci się liczącym 2000 lat spa Balnea Clusinae, które według legendy zostało założone przez Porsennę, króla etruskiego – dodaje autor artykułu na rp.pl

Jak dodaje „W starożytności ze spa korzystali Rzymianie, a termy przyciągały turystów z całej Europy od renesansu do początku XX wieku”.

Gorące źródła termalne San Casciano dei Bagni znajdują się na obrzeżach miasta i nazywane są „vasconi” lub wannami – uzupełnia autor.

Dalej czytamy, że „Archeolodzy badali teren, aby zbadać fundamenty pierwotnego Sanktuarium Wielkiej Łaźni. Ku swemu zdumieniu znaleźli ręce wystające z błota. W ciągu ostatnich dwóch tygodni odkryto 24 posągi, w tym jedną Hygieję, boginię zdrowia. Znaleziono także posąg Apollina oraz innych bóstw, cesarzy i matron”.

„Niemal z dnia na dzień San Casciano dei Bagni stało się miejscem największego zbioru starożytnych posągów z brązu z epoki etruskiej i rzymskiej, jakie kiedykolwiek odkryto we Włoszech i jednym z najważniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Posągi nie mają sobie równych, ponieważ podobne znaleziska z tej epoki to głównie terakota” – dodaje autor artykułu.

– To odkrycie, które zmieni historię i nad którym pracuje już ponad 60 ekspertów z całego świata – powiedział prof. Jacopo Tabolli, etruskolog odpowiedzialny za wykopaliska.

Dodał, że 50 lat po odkryciu w 1972 r. słynnych obecnie „brązów z Riace”, historia starożytnych posągów z brązu z epoki etruskiej i rzymskiej zostanie przepisana na nowo przez znalezisko w San Casciano dei Bagni.

Brązy z Riace, które przetrwały dwa tysiące lat pod wodą, zmieniły historię sztuki, dowodząc wyjątkowych umiejętności technicznych  starożytnych artystów i metalurgów. Brązy z Riace znajdują się teraz w Museo Nazionale della Magna Grecia i są tak wyjątkowe, że znajdują się w specjalistycznym pomieszczeniu z mikroklimatem na platformie antysejsmicznej.

Share.

O autorze

Zostaw komentarz