Celtyckie monety odkryte w powiecie gniewkowskich, w Wierzbiczanach!

0

Marcin Rudnicki z Centrum Badań Epoki Żelaza jest archeologiem, który korzysta z pomocy detektorystów, czyli poszukiwaczy skarbów. Dzięki tej współpracy w Wierzbiczanach odkryto i zadokumentowano dziesiątki zabytków z około sprzed 2000 tysięcy lat oraz zabytki starsze niż nowa era, którą zapoczątkowały narodziny Chrystusa. Zdaniem Rudnickiego obszar wsi Gąski-Wierzbiczany był miejscem centralnym w okresie bursztynowego szlaku.

„Badawczy kurz powierzchniowy ledwie opadł, a już ruszyła konserwacja przedmiotów odkrytych w Wierzbiczanach ledwie kilka dni temu! Na zdjęciu żelazne elementy uzbrojenia, fibule brązowe, w tym okaz w kształcie jelonka zdobionego kolorową emalią – wyrób galijski z I wieku po Chr. Poniżej dwie monety celtyckie i monety rzymskie – sesterc Marka Aureliusza oraz denar Republiki Rzymskiej i pięknie zachowany denar cesarza Hadriana”

– czytamy na profilu facebookowym Fundacji CBEZ.

Poszukiwania skomentował na Facebooku Piotr Glimasiński, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego „Bractwo”.

„Dzięki zaproszeniu od CEBEZ Fundacja oraz @Marcin Rudnicki mogliśmy przez cztery dni uczestniczyć w badaniach archeologicznych na terenie osady germańskiej użytkowanej od II wieku przed Chr. przez kolejne pięć stuleci oraz związanego z nią cmentarzyska. Ponad 250 zabytków w tym 5 złotych monet celtyckich 1/8 stater typu „Iwno” 3szt. 2 monety 1/8 stater typu „Janków. Możliwe że dodatkowo 2 subaeraty. Gratulacje dla naszego Miki Z Kujaw za 2 (celty) oraz Mariusz Baranowski jeden 🙂 (…) Oczywiście wszystkie zabytki po opracowaniu trafią do muzeum w Inowrocławiu”

– relacjonował Piotr Glimasiński.

Jak informują badacze, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że pojawienie się pieniądza i mennictwa na ziemiach dzisiejszej Polski zawdzięczamy Celtom. Emisję złotych i srebrnych monet podjęli oni już w III wieku BC, czyli ponad 1200 lat wcześniej, zanim pojawiły się pieniądze pierwszych Piastów. Mennictwo celtyckie na ziemiach Polski istniało ok. 300 lat, pozostawiając po sobie liczne ślady.

O miejscu centralnym Gąski-Wierzbiczany już wkrótce na konferencji naukowej w Gniewkowie w dniu 8 czerwca. Tym razem w sobotę, więc wszystkim powinno pasować. Poza tym 6 innych równie ciekawych tematów. Początek godz. 9. Miejsce: MGOKSiR, ul. Dworcowa 5″

– poinformowała na Facebooku Katarzyna Podczaska, archeolog z Inowrocławia.

Czekamy na opracowanie wyników przedsięwzięcia i życzymy powodzenia w kolejnych sezonach badań „wierzbiczańsko-gąskowych”.

Robert Wyrostkiewicz, członek „Bractwa”, archeolog, poszukiwacz, dziennikarz

Share.

O autorze

Zostaw komentarz