Magiczne grzybki Azteków?

3

Magiczne grzybki Azteków?

Znajdowane na terenie całej niemalże Mezoameryki figurki o kształcie przypominającym grzyby uważane były raz za fallusy, innym razem za przestawienia grzybków halucynogennych. Jakie tak naprawdę było ich przeznaczenie?


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

3 komentarze

 1. Ciekawy artykuł. Okazuje się że grzyby o których mowa w artykule występują w wielu innych regionach świata w tym także w Europie. W okresie jesiennym można spotkać je także w Polsce. Na ciekawy opis takiego spotkania trafiłem ostatnio tutaj: http://dobraidea.pl/2011/01/bajka-o-lysych-wiedzmach/ Myślę że jako archeolog który próbuje zrozumieć znaczenie kamiennych grzybów, chętnie sam wyruszyłbym w podróż na którą zapraszają te niezwykle interesujące „stworzenia”. Myślę że byłoby to doskonałym pretekstem do spotkania z samym sobą oraz z tajemnicą wszechrzeczy.

 2. Kamil Jagodziński on

  Rzeczywiście, interesujący artykuł. Wskazać jednak trzeba na niedokładne tłumaczenie azteckiej nazwy , podanej w tekście – teonanacatl. Słowo to należy tłumaczyć jako ” grzyb boga ” , zaś ‚ ciało boga ” brzmiałoby po aztecku – teonacatl.
  Pozdrawiam-Kamil Jagodziński

 3. Maruko Rakobusuki on

  Opcja pierwotnych narzędzi do sprawiania sobie przyjemności jest rzeczywiście kusząca, ale może moździerz?

  Ciekawy artykuł!

Zostaw komentarz