Rzymska Brytania – wymiar militarny

1

Podstawowe fakty

Jako jeden z ostatnich elementów wzbogacających terytorium Imperium Rzymskiego, Brytania była jedną z najskrupulatniej badanych prowincji.

W niniejszym rozdziale czytelnik nie zostanie zapoznany z opowieścią o militarnym podboju, czy też okupacji Brytanii. Niemożliwym jest również poruszenie tego tematu nie ograniczając się do pobieżnego podania faktów historycznych, co zostało dokonane już nie raz. Szczegółowy zarys chronologiczny został zamieszczony w tej pracy w formie tabeli. Każde wskazane wydarzenie zaopatrzone jest w odniesienie do pierwotnego źródła, z którego pochodzi (Tabela 8.1). Dzięki temu zabiegowi można skoncentrować się na konkretnych wątkach i problemach, a także ukazać sposób, w jaki archeologiczny dowód jest wprowadzany do hipotezy oraz rozpatrywać go w szczegółowy sposób.

Chronologicznie, rozdział rozpoczyna się od Epoki Żelaza. Obie epoki zazębiają się, zarówno chronologicznie, jak i kulturowo, jako że podstawowa struktura społeczna Epoki Żelaza nie stała się nagle i wszechobecnie rzymską. Omawiany rozdział dotyczy społeczności zarówno miejskiej jak i wiejskiej zamieszkującej teren Brytanii. Podobnie jak we wszystkich punktach styku pomiędzy okresami zdefiniowanymi przez nowożytnych uczonych, nie można i tutaj wyróżnić konkretnych przerw, ale raczej elementy zazębiania się i ciągłości, co więcej ludzie, którzy najeżdżali wybrzeże rzymskiej prowincji w IV wieku, w piątym stali się już osadnikami.


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:










Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Jeden komentarz

Zostaw komentarz