Muzea prywatne mogą gromadzić broń, a także zabytki z każdej epoki

0

„W muzeach znajdują się sprawne egzemplarze broni oraz tzw. „deko”, czyli pozbawione możliwości użycia. Prawo gromadzenia broni w muzeach reguluje ustawa o broni i amunicji. Zabezpieczenie broni i amunicji, jako przedmiotów niebezpiecznych jest uregulowane w rozporządzeniu do ustawy o muzeach. Wzmocnione zabezpieczenia nie obowiązują w przypadku eksponowania broni i amunicji „deko”. I tu powstaje problem konfliktu ustawy o ochronie zabytków z rozporządzeniem i przy okazji z ustawą o agencji mienia wojskowego. Ministerstwo Obrony Narodowej może nieodpłatnie przekazać broń do muzeum, ale warunkiem jest jej uszkodzenie. A ustawa o ochronie zabytków zakazuje niszczenia broni, ponieważ zgodnie z jej literalnym brzmieniem każda sztuka broni i amunicji jest zabytkiem. Nasze zbiory opierają się o zakupy zagraniczne, dużo prościej jest kupić broń w dowolnym państwie UE niż w Polsce.”

Z Pawłem Zaniewskim prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzealników Prywatnych, prezesem fundacji EKSPONAT oraz dyrektorem Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej rozmawia Robert Wit Wyrostkiewicz.

RWW: Od kiedy i ile w Polsce istnieje muzeów prywatnych?


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:










Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

Zostaw komentarz