Polski Picasso z XVII wieku na fragmencie zagadkowego talerzyka?

0

Pośród wielu ciekawych, jednak dość standardowych zabytków takich jak moneta Władysława Jagiełły czy fragment kafla kolumnowego od majestatycznego zapewne kominka, archeolodzy badający dawne królewskie miasto Tyczyn koło Rzeszowa odnaleźli nietypowy fragment ceramiki.

Odkrycie miało miejsce na stanowisku archeologicznym zlokalizowane na wałach miejskich XVI Tyczyna.

„To nasz Picasso. A na serio jest to prawdopodobnie fragment talerza z XVII wieku. Malunki tego typu znane są także z kafli XVIII wiecznych. W tym przypadku poszukiwania idą w kierunku motywów biblijnych, ale jesteśmy dopiero na początku drogi”

– mówi nam jeden z badaczy z Tyczyna.

„Być może to majolika, czyli odmiana fajansu zdobiona barwnymi szkliwami o lśniącej, błyszczącej powierzchni, z których zachowała się tylko czarna kreska”

– mówi nam Adrian Kłos, muzealnik z firmy Pogotowie Archeologiczne.

Jakkolwiek nie zakończy się analiza odnalezionego zabytku, twarz osoby tam uwidocznionej pełna jest manieryzmu malarskiego i deformacji znanych z malarstwa późniejszego, zwłaszcza kubistycznego, pełnego deformacji, przesunięć, wypaczeń, które potęgowały efekt oddziaływania dzieła na odbiorcę.

Postać z talerzyka z Tyczyna jest bez wątpienia intrygująca i mogłaby z powodzeniem wpisać się w popkulturę ikonograficzną dla tej miejscowości lub całego Podkarpacia.

 

Share.

O autorze

Zostaw komentarz