Odejść powinno pokolenie archeologów z PRL

3

Z Robertem Bartoszkiem, archeologiem terenowcem, rozmawia Robert Wyrostkiewicz z Archeolog.pl

Robert Wyrostkiewicz: Czy studia archeologiczne w Polsce to dobry wybór dla 19-letniego maturzysty?

Robert Bartoszek: W PRLu ludzie szli na archeologię śródziemnomorską, marząc by przy okazji zwiedzić pół świata, bo niepartyjni nie mieli łatwo z wyjazdami do tzw. krajów kapitalistycznych. Wówczas archeologia była kierunkiem wyjątkowym i szanowanym. Dzisiaj


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:










Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

Redaktor Naczelny Portalu Informacyjnego Archeolog.pl, dziennikarz, były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, redaktor w miesięczniku "Historia Zakazana", współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl", uczestnik wielu badań archeologicznych i poszukiwawczych realizowanych przez takie podmioty jak PMA, SNAP czy prywatne firmy archeologiczne.

3 komentarze

  1. Najlepszy podsumowaniem bylejakości polskiej archeologii jest zdanie „Polska archeologia wyrosła genetycznie z anglosaskiej szkoły badawczej i jest jedną z lepszych w Europie.”. to właśnie ten sposób myślenia i działania w archeologii doprowadził do takich bzdur jak „piramidy egipskie to grobowce faraonów” czy „Słowianie pochodzą znad Prypeci i przybyli na te ziemie ok. 5 wieku naszej ery”. Czas najwyższy, aby ludzie, którzy mają zacięcie do szukania i poznawania dziejów zaczęli na poważnie badać polską ziemię, a nie tylko postępować według wyuczonej anglosasko-niemieckiej szkoły z XIX wieku.

Zostaw komentarz