Podkarpacie: Odkrycie celtyckiej bransolety

5

„Przyjeżdżaj do Pakoszówki, mam coś ciekawego, może kolejny skarb, nie ruszam znaleziska” – powiedział poszukiwacz do archeologa… Chwilę później świat nauki zajmującej się Celtami na terenie obecnej Polski zyskał ozdobę będącą brązową obręczą; bransoletą, którą celtyckie kobiety zakładały na nogi bądź ręce charakterystyczną głównie dla wschodniej Celtyki w III w. p.n.e. i idealnie wpisującą się chronologię osadnictwa lateńskiego pod Sanokiem.

Po sobotnim odkryciu celtycka mapa znalezisk w Polsce na nowo będzie musiała zostać zaktualizowana. Dotąd zagłębiem celtyckim w naszym kraju była …………


Dalsza część artykułu dostępna
W PRENUMERACIE


Archeologia - Historia - Etnografia


Subskrypcja Archeolog.pl to:










Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:

Nie posiadasz jeszcze konta?

Share.

O autorze

5 komentarzy

  1. Pingback: Celtycka bransoletka w Pakoszówce | Historia mniej znana i zapomniana

  2. Piotr Kotowicz on

    do Pana Igora Murawskiego. Nie wszystko co piszą dziennikarze może być przez nas autoryzowane. Tak było i w tym przypadku. Dla dziennikarza laika określenia: przypadkowy znalazca i przypadkowy przechodzeń są niemal tym samym. Prosze o więcej szacunku dla środowiska archeologów…

  3. Robert Wit Wyrostkiewicz on

    Igorze, poza psioczeniem na „archeo”… nie widzisz żadnych pozytywów wypływających z tego tekstu? (p.s. w tym artykule nie ma „spacerowicza” – więc ten komentarz raczej należy zamieścić pod isanok.pl – to z ich relacji taki cytat). A archeo w Bieszczadach powinni być wzorem ogólnopolskim:) Jak pokaże się coś fajnego, fajną współpracę, pieklny zabytek to i tak komentarz zaczyna się od słów „Szkoda tylko, że artykuł nie porusza kwestii hipokryzji części środowiska archeologicznego”… To nie jest artykuł o poglądach „części środowiska archeologicznego”, ale o bransolecie celtyckiej:)

  4. Igor Murawski on

    Szkoda tylko, że artykuł nie porusza kwestii hipokryzji części środowiska archeologicznego, które takie odkrycia zamiata pod dywan, albo kompletnie ignorując rolę poszukiwaczy, albo wymyślając jakichś absurdalnych „przypadkowych przechodniów” jak było właśnie w tym przypadku:
    http://www.isanok.pl/aktualnosc/id15222,unikatowe-odkrycie-archeologiczne-celtycka-bransoleta-w-pakoszowce
    Taka postawa zniechęca do współpracy i zgłaszania swoich znalezisk.

Zostaw komentarz